تاریخچه
1396/12/06
پیش از انقلاب اسلامی :

در سال 1308 شخصی به نام هارون قصری در کرمانشاه با نصب یک دستگاه دیزل ژنراتور جریان مستقیم به قدرت 25 کیلووات در محل چهارباغ واقع در ضلع شمالی مسجد جامع کرمانشاه، پدیده نوینی را به همشهریانش معرفی نمود که در واقع طلیعه صنعت برق در غرب کشور به شمار می آید. این نیروگاه در مکانی ساخته شد که در دورترین بخش شمال شهر آن روز قرارداشت و به مراکز عمده مسکونی و تجاری نزدیک بود و می توانست بازار، تیمچه، علافخانه، بازار توپخانه و خیابان اصلی شهر را به راحتی زیر پوشش ببرد و این کار با احداث یک شبکه فشار ضعیف به انجام رسید. چندی بعد علی اصغر حاج دایی شرکت سهامی روشنایی را تشکیل داد و در مرکز شهر در محل چهارراه اجاق دست به احداث یک نیروگاه زد که در آن یک مولد 90 کیلوواتی مان از نوع جریان متناوب نصب گردید. در سال 1320 این مولد کار تولید برق را شروع کرد. شایان ذکر است که در سال 1322 دو دستگاه مولد مان به قدرت 375 اسب بخار را در محل جدیدی که این بار در جنوب شهر در سه راه رفعتیه، محل فعلی خدمات مشترکین برق جنوب کرمانشاه بود، نصب نمود. در سال 1327 یک مولد اشکودا به قدرت 260 اسب بخار و در سال 1331 دو مولد اشکودای دیگری به قدرت هرکدام 450 اسب بخار و در سال 1333 دو مولد مان به قدرت هرکدام 715 اسب بخار و در سال 1343 نیز دو مولد دیگر مان به قدرت 1820 اسب بخار در همان محل نصب کرد و در آن هنگام بیشترین بار شهر به 5/3 مگاوات رسیده بود. هنگامی که وزارت آب و برق اقدام به دراختیارگرفتن مدیریت شرکت روشنایی که اینک با نام برق حاج دایی شناخته می شد، گرفت همزمان برنامه احداث یک نیروگاه جدید در حوالی روستای چاله چاله محل کنونی اداره مرکزی شرکت برق منطقه ای غرب را دنبال نمود. در این نیروگاه سه مولد روستون هرکدام به قدرت 2000 کیلووات نصب گردید، و سپس به توسعه و تعویض مولدهای نیروگاه رفعتیه و تبدیل آن به یک مولد مرلیس 800 کیلوواتی و یک دستگاه مولد دویتس به ظرفیت 450 کیلووات دست زد، و تا سال 1349 که شرکت برق سراسری برق کشور به غرب کشور رسید این وضعیت ادامه داشت و اوج بار به حدود 5 مگاوات رسیده بود. نکته ای که یادآوری آن خالی از لطف نیست وضعیت توزیع نارسای برق در شهر بود به ویژه آنکه پس از احداث نیروگاه رفعتیه و افت ولتاژهای بالا در شبکه های توزیع، فشار ضعیف به شدت آشکار شد. این روند در حدود سال 1340 شرکت را مجبور به احداث شش پست 3/6 کیلووات به 400 ولت در نقاط مختلف شهر نمود و سپس به وسیله کابل زیرزمینی این شش پست را به هم مربوط ساخت. در سال 1349 شبکه برق سراسری به غرب کشور هم رسید و این منطقه در شمار نخستین مناطقی در کشور بود که به شبکه سراسری میان تهران- خوزستان پیوست.

بعد از انقلاب اسلامی :

از سال 1357 بعد از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی ، تحولات در صنعت برق سرعت بیشتری گرفت و علی رغم 8 سال جنگ تحمیلی و دفاع مقدس و رکود برنامه های عمرانی در منطقه تحت پوشش برق غرب و بازسازی تاسیسات بعد از پایان جنگ پیشرفتها در تعداد مشترکین ، مصرف ، احداث تاسیسات و نیروگاهها و پستها و خطوط ، برقدار نمودن روستا و ... سرعت چشم گیر و شگرفی یافت .

در سال 86 تحول دیگر جداسازی فعالیتهای توزیع برق از حوزه تحت پوشش شرکتهای برق منطقه ای منجر به تاسیس سه شرکت توزیع در استانهای کرمانشاه و کردستان و ایلام در منطقه گردید .

نیروگاههای بخاری بیستون ، سیکل ترکیبی سنندج ،گازی زاگرس کوثر ، گازی اسلام آباد و برقابی پیران و سد آزاد(نگل) و سد سیمره(دره شهر) و دیزلی سنندج و ایلام نیروگاههایی هستند که در سالهای اخیر بتدریج به شبکه صنعت برق در غرب کشور و حوزه تحت پوشش برق منطقه ای غرب ملحق گردیده اند .

از سالهای دور شرکت برق منطقه ای غرب با برقهای منطقه ای همجوار آذربایجان ، خوزستان و باختر تبادل انرژی داشته و از سال 1383 با توجه به مرز مشترک با کشور همسایه عراق صادرات برق به آن کشور را با حجم اولیه 296 میلیون کیلوات ساعت آغاز نموده که در حال حاضر از طریق سه خط تبادل در استانهای کرمانشاه و کردستان صادرات برق به خارج از کشور را برعهده دارد .
تعداد بازدید:
5941
امتیازدهی
میانگین امتیازها:3 تعداد کل امتیازها:7
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی
کد امنیت

اندازه قلم

+a
-a
Powered by DorsaPortal
بارگذاری چیدمان اولیه